TOMASZ STANGRECKI

Rzeźbiarz, malarz, scenograf, projektant, żeglarz, instruktor narciarski :)


Wykształcenie: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie (filia w Katowicach), Akademie der Bildenen Kunst w Norymberdze i Akademie der Bildenen Kunst w Monachium.

W ciągu wielu lat pracy zawodowej krystalizują się w życiu zawodowym dwa nurty – jeden nurt indywidualnej pracy twórczej w dziedzinie rzeźby, rysunku, malarstwa, projektowania przestrzennego, użytkowego i reklamowego.

W chwili obecnej głównym kierunkiem poszukiwań twórczych Artysty jest praca ze srebrem i materiałami szlachetnymi tworzenie dzieł sztuki - mikrorzeźb,trójwymiarowych płaskorzeźbionych form podporządkowanych funkcji. Autorska wystawa biżuterii artystycznej w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (2005) była przekrojową prezentacją pierwszej kolekcji obiektów srebrnych . Kolejne wystawy w 2019 roku w Hotelu Sheraton Sopot oraz Hotelu Hilton w Krakowie a także planowane na 2020 rok w Warszawie w Hotelu Sheraton i kilku galeriach i ponownie w Sopocie pokazują rozwój tego nurtu twórczości prezentując unikatowe kolekcje autorskiej biżuterii nawiązującej do archetypów i antropologicznych symboli z historii kultury

Drugi nurt to działania twórcze we współpracy i w oparciu o osoby i instytucje.

Tutaj najważniejsza jest trwająca wiele lat współpraca z dramaturgiem i reżyserem Ingmarem Villqistem w charakterze scenografa, asystenta reżysera w spektaklach ; Noc Helvera, Beztlenowce, Oskar i Ruth, Sprawa miasta Ellmit.

  • Praca w Muzeum Śląskim w Katowicach

  • Współpraca z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

  • Współpraca scenograficzna - jako asystent reżysera w spektaklu operowym Muzeum Histeryczne Mme Eurozy Piotra Szmitke – spektakl zrealizowany w Operze Śląskiej w Bytomiu - to fantastyczna przygoda ze światem opery.

  • Współpraca ze znakomitym operatorem Adamem Sikorą - zdjęcia próbne do filmu Młyn i Krzyż Lecha Majewskiego

  • Pełnometrażowy film Helmucik - współpraca jako drugi scenograf i kierownik produkcji oraz pełnometrażowy film EWA w którym dodatkowo debiut aktorski

Żeglarstwo, narciarstwo, jazda konna – to pasje rozwijane od wczesnej młodości i pielęgnowane na poziomie zawodowym. Jako instruktor narciarstwa SITN, PZN oraz skiper – Tomasz część roku spędza aktywnie pracując – daje to dystans potrzebny w życiu, uziemia i udoskonala:)

© Stangrecki Sztuka  –  Foto: Jacek Filipiak, Tomasz Stangrecki